Empati Kur, Sorgula

Kendini Sorgula !

Hayatımızda yaptığımız her şeyi sorgulamadan yapıyoruz. Sorgulamak (empati) aslında en zor iştir. Öğrenim hayatına yeni başlayan bir öğrenci ilk okula geldiğinde hiçbir şeyi sorgulamaz. Sorgulamaz çünkü onun için yaptıklarını sorgulayan birileri vardır. Bu öğretmeni olur, ailesi olur. İnsanlar hayata kendilerine verilmiş en büyük nimetlerden biri olan kendini sorgulama düşüncesinden arınarak; kendini, çevresindeki insanları, hareketlerini, konuştuklarını, düşündüklerini, gördüklerini, sorgulamadan başlar. Daha sonrasında çevresinde onu sorgulayan birileri kalmadığında yanlışlar yapmaya başlar. Bu zamana kadar kullanmadığı körelmiş düşüncesini yani sorgulama duygusunu kullanmadan yaşar. Sorgulamadan yaşadığı toplumda sorunlar yaşar.

Sorgulamak dedik ama konuştuklarını sorgulamak aslında empatidir. Empati duygusu ve düşüncesi uzun yıllardır insanlara anlatıldı, kabul ettirilmeye çalışıldı. Bunun nedeni; kendini sorgulamadan yaşayan bir toplumun sürekli yerinde kalacağını, ilerlemek ve toplumsal sorunları çözmek için kendini sorgulayan bireylerin yaşadığı bir toplum oluşturmanın bir zorunluluk olduğunun farkına varıldı. Bu düşünce etrafında farklı başlık altında sayısız kitap basıldı. Binlerce seminer verildi, sosyal projeler başlatıldı. Hepsi temelinde aynı konuyu ele aldı. Empati kur. Kendini sorgula.

Kendini Nasıl Sorgula malısın ?

Kendini sorgulamak bir adım sonrasını düşünmektir. Açıkçası hayatın her anında geçerli belirli sorgu cümleleri yoktur. Genel olarak sorgulamak için sorulan soruları bir adım sonrasında neler olacağı hakkında yanıt verir.

Bu söylediklerim karşımdaki insana neler hissettir ?
Kendimi kandırıyor muyum ya da fikirlerimde yanılıyor olabilir miyim ?
Gerçekten haklı mıyım yoksa sadece duygularımın oyunu mu her şey ?
Bu durumda ben ne düşünürdüm nasıl tepki beklerdim ?
O ne düşünüyor ne bekliyor ben ne düşünüyorum ?
Ve benzeri örnekleri arttırmak mümkün.

Peki ben hayatımı her zaman başkalarını düşünerek mi yaşayacağım? Bu soru hep soruldu, hep düşünüldü. Aslında insanlar empati kurmaktan kaçmak için kullandıkları bir bahane, bir kaçamaktı bu.İnsan tabiki hayatını sürekli empati kurarak yaşayamaz.Örnek vermek gerekirse dışarda karşılaştığın arkadaşına merhaba demeden önce empati kurmak kendi sorgulamak yanlıştır. Bu kadar çok düşünmek insanı yıpratır.İnsan empati kuracağı zamanı kendisi hesaplayabilir.İnsan yaradılış gereği hep iyiyi, güzeli, doğruyu arar.Sanki bir şeyler yanlış mı dediğiniz zaman ve ya şüphe duyduğunuz zaman em-pati kurmalı, kendinizi sorgulamalısınız.

Afrika’daki aç insanları anlamak için, empati yapmak gerek.
Suriye’den gelen mültecilere kızmak yerine, empati yapmak onları daha iyi anlamamızı sağlar.
Bir arkadaşının sınav esnasında kalemi kayboldu ve senden kalem istiyor sen de kendini onun yerine koyup düşündükten sonra vermelisin.
Annen seni gece dışarıya çıkmana izin vermedi.Annen kendi fikirlerince seni koruyor sana bir şey olacağından korkuyor.
Birkaç örnek durum örnekleri arttırmak mümkün. Empati hakkında güzel sözlerin devamı için inceleyebilirsiniz.

Yusuf Has Hacib söylemiş ki; Anlayış, sosyal bir erdemdir. Bir insanda bulunması gereken insani özelliklerin başında yer alır. İnsanlar arası ilişkilerde anlayış kültürünün varlığı her şeyden değerlidir. Bir toplumda anlayış kültürünün varlığı, topluma hoşgörü, barış, huzur ve mutluluk getirir. Anlayışlı olan insan her şeyi anlar, bilgili insan ise her şeyi bilir. Bilen ve anlayan insan her istediğini alır. Bilen anlar, anlayan kavuşur.Bütün işini gücünü anlayış yolu ile yap; eline geçen bu zamanı israftan bilgi ile koru.

Açıkcası toplumla ve bireylerle iç içe yaşadığımız bir hayat var. Bireylerle daha az sorun yaşamak ve daha az hata yapmak için kendimizi sorgulamalı, empati yapmalıyız.Empati yapan, kendini sorgulayan bir toplum için örnek olmalıyız.

, , ,

No comments yet.

Bir Cevap Yazın

Zaten düşünüyor olacaksan, büyük düşün.