Fotoğraflar Nereye Yedeklenmeli

Anı yakalamak, anı ölümsüzleştirmek gibi cümlelerle tabir ettiğimiz fotoğraf çekmek; insan oğlunun sahip olduğu en büyük nimetlerdendir.Henri Cartier-Bresson her ne kadar “Fotoğrafı makine değil, insan çeker.” Diye söylemiş olsa bile nihayetinde fotoğrafları makina lar çeker.İnsanlar zaman zaman bu resimlere bakarak geriye dönmek ister. Zaten bu amaçla fotoğraf çekeriz, çekiniriz.

Eskiden çekilen fotoğrafları saklamak daha kolaymış. Bunun nedeni ise ortalama bir ailenin yaklaşık 400 adet fotoğrafı olması.Rakam değişiklik gösterebilir.Fakat asıl değinmek istediğim nokta ise önceki zamanlarda 40 yılda çekilen 400 fotoğraf günümüzde ortalama 3-4 hafta içerisinde çekiliyor.Görünen o ki rakam kısa bir zamanda hızla artmış ve zirvelerde.Bu artışın en büyük nedeni eskiden fazlasıyla zahmet ve zaman gerektiren fotoğraf çekme işlemi günümüzde sıfır zahmet ile saniyeler içerisinde çekiliyor.Hal böyle olunca saklamamız gerek birçok fotoğrafımız oluyor.

Mobil Depolama

 • Seagate 2TB 312₺
 • Seagate 1TB 186₺
 • Toshıba 1TB 200₺
 • Toshıba 2TB 361₺
 • WD 1TB 266₺
 • WD 2TB 394₺

Bulut Depolama

 • One Drive 60 GB 4.30 ₺
 • Google Drive 1TB 27,99 ₺
 • Google Drive 100GB 1,99$
 • Google Drive 1TB 9,99$
 • Dropbox 1TB 9,99$
 • Dropbox Sınırsız(∞) 15$

Bu tablolara baktığında herkesin kafasında birkaç fikir oluşmuştur.Yine de kendi fikrimi belirtmek isterim.Üstteki tabloda mobil olarak taşıyabileceğimiz depolama birimleri var.Benim fikrimce mobil depolama birimleri bulut depolama birimlerine göre oldukça güvensiz.Kayıp olma,çalınma,bozulma ve ya yanlışlıkla içindeki dosyaların silinmesi durumu ki çoğumuzun başına gelmiştir.Bu gibi risklerden dolayı ben bulut depolamayı tercih ediyorum.Ömür boyu tek bir hesapla kontrol edilebiliyor.Tablet,telefon,tv ve bilgisayardan anlık olarak resimlere dosyalara erişme imkanı veriyor.Ayrıca oldukça güvenli.Bundan dolayı ben tercihimi bulut depolamadan yana kullanıyorum.

Bulut depolama tablosunda 3 farklı önde gelen frimanın toplamda 6 farklı planı var.Listede bazı fiyatlar Dolar( $) cinsinden olduğu için bugün dolar kuru yaklaşık 3₺ bende bugün ki kurla hesaplayacağım. Bu seçenekler arasında 1TB’lık planların fiyatları hemen hemen aynı.Fakat ben Google servislerini daha çok kullandığım için tercihim Google Drive 1TB’dan yana.Fakat One Drive ek olarak Ofis365 hizmeti sunduğunu atlamamak gerek.Sizin için daha Ofis365 gerekli ise tercihinizi OneDrive’dan yana yapmalısınız.1TB çok fazla diyenler için ise One Drive 60GB ve Google Drive 100GB planlar var.Bu 2 planın da fiyatları birbirine çok yakın olduğu için benim tercihim Google Drive 100GB olandan yana.

Fakat siz tüm risklere rağmen yinede mobil depolama birimi seçmek isterseniz.Benim tercihim fiyat/performans testlerinde başarılı sonuçlarından dolayı ve önde gelen web sitelerinde çok satanlar listesinde olmasından dolayı Toshiba’dır.Toshibanın 1TB lık ve 2TB lık modelleri oldukça ideal.Son olarak fotoğraflarınız konusunda çok dikkat etmelisiniz.10 yıllık bir arşiv silindiğinde ve ya kaybolduğunda 10 yılınız kayıp olur.Bu büyük bir kayıptır.Dikkatli olmalısınız.

, , ,

No comments yet.

Bir Cevap Yazın

Zaten düşünüyor olacaksan, büyük düşün.